Londra’da Gezilecek Yerler

londrada-gezilecek-yerler

Londra Gezilecek Yerler

Hammersmith Apollo: Bir eğlence mekânı olan Hemmersmith Apolla açılık tarihi 28 Mart 1932’dir. Eğlence mekânı 81 yıllık kullanıldıktan sonra 2013 yılında yenilemesi yapılarak yeniden hizmete açılmıştır. Londra’nın en ünlü mekânlarından olan mekân 1932 yılında Gaumont Palace adıyla açılmıştır. Günümüzdeki adını ise 1962 yılında almıştır.

Big Ben: Denize sıfır olması, barok ve rokoko tarzındaki mimarisiyle gotik havası estiren Big Ben; Londra da gezilecek yerler listesinde ilk sıralara koyulabilecek yerler arasında bulunmaktadır. 1512 yılında kullanıma açılan Big Ben Lordlar tarafından kullanılmıştır. Big Ben yapı içindeki saat kulesine verilen isimdir. Genel olarak saat kulesinin adı Big Ben olarak bilinir. Ancak adı Big Ben olan saat kulesi değil, saat kulesinin içinde bulunan 106 kilo çandır.

Buckingham Sarayı: Kraliyet ailesinin hem resmi konutu hem de çalıştıkları bölüm olan Buckingham Sarayı 1705 yılında yapılmıştır. İlk yapım amacı Buckingham Dükü’nün konaklamasıdır. Ancak 1837 yılında kraliyet tarafından satın alınmış ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra kraliyet resmi konutu halini almıştır. Sarayın gezilmesi için Ağustos ile Eylül aylarında yapılan turlara katılmak gerekmektedir.

Tower Of London: Londra’nın en dikkat çekici yapılarının başında Tower Of London gelmektedir. Şato içinde beyaz kule, mücevherlikler gibi çeşitli bölmeler bulunmaktadır. Şatonun en meşhur bölmesi ise mücevherliklerdir. ST.  John Şapheli de aynı mücevherlikler gibi önemli olan bölmeler arasında yerini almaktadır. Ulusal zırh ve silah koleksiyonu bölmesi ise en dikkat çeken bölme olmalarının yanı sıra en çok ziyaret edilen bölmeler arasında da yerini almaktadır. Tower Of London haftanın dört günü ziyaret edilebilir.

London Eye: Dünyanın en büyük dönme dolaplarından bir tanesi olan London Eye 135 metre yüksektedir. Her bölme 25 kişiliktir ve toplamda 32 dönme dolap kapsülü bulunmaktadır. Heyecan ve zevk dolu bir macera yaşamanızı sağlayacak olan London Eye ile bir tur atmanız ortalama 30 dakika sürmekte ve 30 dakika boyunca şehrin güzel manzarasını doyasıya izlemenize olanak sağlamaktadır.

Brıtısh Museum: Londra’nın en ünlü mekânlarının başında Brıtısh Museum gelmektedir. 1753 yılında kurulmuş olan bu müze dünya’nın en ünlü müzeleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca Brıtısh Museum dünyanın da en eski müzesidir. Müzenin çok çeşitli alanları ve bölümleri bulunmaktadır. İşte, Brıtısh Museum bölümleri; Parthenon Heykelleri, Rosetta Taşı, Lindow Adamı müzenin en ünlü bölümleri arasında yerini almaktadır. Türklerin en çok dikkatini çeken bölme ise her zaman için Anadolu eserlerinin sergilendiği 54 numaralı oda olmaktadır.

Tower Brıdge: Tower Brıdge Londra’nın en ünlü sembolleri arasında bulunmaktadır. Victoria dönemi mühendisliğine imza atan Tower Brıdge yapımı 1894 yılında tamamlanmıştır. Halkın yürüyüşüne açık olan Tower Brıdge köprüsünde Londra’nın müthiş manzarasını seyredebilirsiniz.

Westminster Abbey: Dini yapılar içinde gezilmesi şart olan yapıların başında Westminster Abbey gelmektedir. Yapıda kraliyet ailesinin mezarları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra taç giyme törenleri de Westminster Abbey kilisesinde yapılmaktadır. Westminster Abbey yapıtının en ünlü töreni 1996 yılında gerçekleştirilen, Prenses Diana cenazesidir. Kilesinin ziyareti için çeşitli saatler bulunmaktadır. Bu saatler içinde kilise ziyarete açıktır.

Camden Town: Camden Town Londra’nın birçok yapıtından ve bölgesinden farklı olan merkezdir. Hippi merkezi olarak adlandırılan Camden Town; giysi, takı, ayakkabı gibi çeşitli malzemeler bulacağınız merkezde hippi tarzındaki eşyalara rastlayacaksınız. Merkezde sıra boyunca pazarlar kurulacak ve aradığınız birçok eşyayı bulabileceksiniz. Londra dönüşünde hediye almak için tercih edebileceğiniz en güzel bölge şüphesiz ki Camden Town bölgesidir. Bu bölgede çeşitli hediyelik eşyalar bulacaksınız.

Trafalgar Meydanı: Londra’nın en önemli merkezlerinden olan Trafalgar Meydanı; açık hava etkinliklerinin yapıldığı meydandır. Bir kültür merkezi olan Trafalgar Meydanı geçmişte, kraliyet ahırlarının bulunduğu bir bölgeydi. Meydanın en önemli ve güzel simgesi Amiral Lord Nedson’un 50 metreye uzanan heykelidir. Amiral Lord Nedson; Trafalgar Savaşında ciddi bir savaş vermiş ve hayatını kaybetmiştir. Savaşın etkin kişilerinden olan Amiral Lord Nedson heykeli dikilmiştir.

Hyde Park: Londra’nın en önemli ve güzel merkezlerinin başında Hyde Parkı gelmektedir. Londra kraliyet parkalarının en büyüğü olan Hyde Parkı ilk kez 17. Yüzyılda halk ziyaretine açılmıştır. Göldeki kuğular, müthiş ormanı ve doğal güzellikleriyle Hyde Parkı Londra’nın en ünlü merkezini oluşturmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir