İngiltere’de Üniversite Eğitimi

ingilterede-universite

İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin Advanced düzeyde ingilizceye ve bunu IELTS yada TOEFL sınav skorları ile belgelemeleri gerekmektedir. İngilizce bilgisi yetersiz olan öğrenciler ise bunun için  ingiltere’de farklı şehirlerde sayıları 1000’i bulan ingiltere dil okulları  yada başvurmak istedikleri üniversitenin ingilizce hazırlık programlarına kayıt yapmaları gerekir.

İngilizcesi yeterli seviyeye gelen öğrenciler ingiltere’de üniversite eğitimine kolay bir şekilde kayıt yaptırabilirsiniz. İngiltere’de üniversite eğitimi sistemi ülkemizdeki üniversite sistemine  göre  giriş anlamında daha kolaydır. Girmeniz gereken üniversite sınavları yoktur. Sadece yeterli düzeyde ingilizce seviyesine ulaşmanız durumda dilediğiniz alanda üniversite eğitimi alabilirsiniz.

İngiltere Üniversite Eğitimi

İngiltere eğitim sistemi Lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (post-graduate) olarak ikiye ayrılır. İngiltere genelinde lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürer. Teknik bölümlerde  süre 4 yıl, bazı mözel alanlarda ise 5 yıl olabilmektedir. İngiltere’de akademik sömestır bir çok üniversitede eylül ve ekim aylarında başlar. İngiltere, üç dönemli eğitim sistemine sahiptir. Noel ve Paskalya zamanlarındaki tatiller ile Ağustos ayının tamamı ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Her bir dönem 10-14  hafta kadar sürmektedir. Sömestır dönemleri genellikle okullar ve yüksek okullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

İngiltere’de Üniversite Fiyatları

İngiltere’de eğitim maliyetlerinizi hesaplarken sadece üniversite ücreti değil, konaklama , ulaşım, beslenme gibi diğer gider kalemlerini de iyi hesaplamanız gerekir. İngiltere’de özel veya resmi okullar arasında yıllık eğitim ücretleri ciddi farklılıklar göstermekle birlikte yıllık eğitim ücretiniz ortalama 6.000 – 15.000 GBP civarında olur. Diğer gider kalemlerinizle birlikte toplam harcamalarınız için şöyle bir tahmin yapılabilir.

Yıllık Eğitim 4.500 – 25.000 GBP
Yıllık Konaklama: 2.000 – 9.000 GBP
Ulaşım, Beslenme ve Diğer 2.000 – 9.000 GBP
Toplam tahmini giderleri 8.500 – 43.000 GBP arası bir bütçeye sahip almanız gerekir. ( yıllık )

İngiltere’de üniversite eğitimi istiyorsanız ülkede geçerli dili iyi bilmeniz yeterli olacaktır. Bu üniversitelere kayıt olmak için yapmanız gereken tek şey üniversite IELTS Sınavından yeteri skora sahip olmak ve İngiltere’de  üniversite başvurusunu yapmaktır.

İngiltere üniversiteleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için bizlere 0 212 543 58 06 veya 0 535 712 07 90 numaralı telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir